top of page
Ara
  • ipekcitak

YENİ YIL ROTANIZDA 5 IŞIK

Güncelleme tarihi: 17 Oca 2021Hedeflerin planların şaştığı, davranış repertuarımızın kısıtlandığı, bir çok alanda belirsizliklerin hakim olduğu, hatta beynimizle uyumlu olmayan nerdeyse hiç bilmediğimiz bir hayatın içinde kalakaldığımız, bir yılı geride bıraktık..


Bununla birlikte, bu süreç , bize imkansız adlettiğimiz zihin bariyerlerini aşmak, yeni yetkinlikler geliştirmek, kendimizi, birbirimizi daha derin dinleyerek anlayabilmek, diğer tüm canlılarla ve evrenle uyumlanabilmek, aracısızlaşarak çeviklikle öğrenebilmek ve fark edebildiklerimizle yenilenip tazelenmek, yepyeni bir gelecek ve hayatlar tasarlayabilmek için de, bir çok fırsatı beraberinde getirdi ..


🎄


Tüm bu öğretiler ve deneyimlerimizle, yeni ufuklara yelken açacağımız , sağlıklı, mutlu, başarılı, keyifli bir

2021 'in içinde, NE ya da NELER' i görmek istiyorsanız, onları bulmanızı diliyorum öncelikle. 

Anne babamızla, yıllar önce başlayan hayat yolculuğumuzu bir trende yaptığımızı varsayarsak; yol boyunca, nice istasyonlardan geçtik, bazısında mola verdik, bazısında transit geçtik, nice deneyimler yaşadık, nice insanlar bindi vagonlarımıza ve bir dolu katkıları oldu, bazen biz dokunduk onların hayatlarına, bazense onlar bizimkisine, bazıları indi, bazıları bize eşliğe devam etti, nice hayaller kurduk, bazen hayaller yıktık, ne çabalarla nice eserler yarattık, nice vedalar ve kavuşmalar yaşadık diyebilir miyiz, Evett:)


Her birimizin yolculuğu da, birbirimize hem çok benzer hem çok başka; bazen aşina, bazen yabancıyız biriktirdiklerimize.

Yaşanılan her an, her şey, her duygu, her katkı ile kartopu etkisiyle çığlaşan bir deneyim ve yaşam kuşağı oluşuyor insana..

Bu yolculuk boyunca, her kişinin, her deneyimin, her yaşanmışlığın katkısına sonsuz teşekkür ediyorum ben, olana da, olmayana da, kalana da, gidene de teşekkürler..


Hepimizde ortak bir şey varsa, hep bir an sonrasını, bir hamle sonrasını, bir şeyden sonrasını, 1 yıl sonrasını, yani hep geleceği, gelecek olanı, merak etmek gibi, beklemek gibi, istemek gibi bir meramımız, umutlu bir kurgumuz, yazılmamış şarkı sözlerimiz, hikaye satırlarımız var..


Peki, bu geçtiğimiz eşiğin yeniden başlama sürecinde, siz neler kurguluyorsunuz?

Hayatınızda bu yıl hangi yeni şeylere yer açıyor, hangi aksiyonları planlıyorsunuz?

Yeni yıl tasarımınızı nasıl inşa etmeyi planlıyorsunuz?

Yapılan araştırmalara göre, insanlar, yıl boyunca, yeni yıl planlarının % 8 ini, hayata geçirebiliyorlarmış.. Bu ürküttü mü biraz :) Belki de, o sebeple, bu kez klasik, rutin plan programları unutup, yeni keşiflerle inşa edebilirsiniz 2021' i..

 

İşte, yeni yılda ümit etmeye dair, ışıklı bir kaç tavsiye..


1- Bu yılın sonunda, olmak istediğiniz Siz'i, içinizde kelebekler uçuşturan, yapmak istediklerinizi, zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız mutlu akış anlarınızı da anımsayarak, hayal ettiklerinizi detaylarıyla görselleştirerek başlasanız bu kez..

Resimlerle, fotoğraflarla, objelerle bir kompozisyon oluşturup, SİZ projenizi, adeta bir mimarlık prototipi gibi, her gün gözünüzün önünde görebileceğiniz bir yere assanız, yerleştirseniz?.

Hayalini kurduğunuz Siz ve yaşantınıza dair, olumlu yanlarınız, geliştirmeyi seçtikleriniz, olası çeldiriciler, engelleri de göz ardı etmeden, kendinize cesurca, dürüst bir de mektup yazsanız ?. Bu imaginasyonla, düşünceleri yeniden programlamak adına umut ve heyecan dolu bir temel adım atmış olacağınıza emin olun, bilimsel veriler de bunu destekliyor zira, önce resmetmek, gerçekleştirmeyi tetikliyor. Kendinizle, yeni bir anlaşma yapmak gibi, bu.


2- Sonra, Geçen yılı, meşhur tabiriyle, şöyle bir "film şeriti" gibi gözünüzün önünden geçirseniz, kendinizde en sevdiğin, faydalandığın, işe yarar bulduğun yanlarınızı, baş etme kaslarınızı, eylemlerinizi, keşiflerinizi, iyikilerinizi, alışkanlıklarınızı hatırlayıp, bunları da yazarak devam etseniz?.

Hatta buraya, öyle yapmak yerine böyle yapsam daha iyi olurdu dediklerinizi, nedenleriyle birlikte değiştirmeyi istediklerinizi, belki hayal kırıklıklarınızı, kırgınlıklarınızı, dalgınlıklarınızı da, size kattığı öğretilerle birlikte ekleseniz?..

bu da, 2020 den, kendinize mektup olsun. Tüm bu deneyimler, kim bilir, ne şaheser cevherler koydu cebinize, bunlara yolda ihtiyacınız olacak, ara sıra hatırlamak iyi gelecektir.


3- Ve , gelelim asıl konuya, bugün'e.. Geçmiş yaşandı, gelecek yarınlarda, Siz ise, tam bugünde, bugünün tadını çıkartmak ve idrak etmek adına,

  • en çok NEye ihtiyaç duyuyorsunuz ?

  • yarın uyanmak için NEDENinizi buldunuz mu?

  • bu NEDENiniz ve de yeni yıl hedefleriniz, Sizin için neden önemli ve ne kadar?

  • hedef ve hayalleriniz, değerleriniz ve gerçeklerinizle örtüşüyor mu?

  • Peki, sadece taa 1 yıl sonrasına değil de, yakın zaman dilimleri için, kendiniz ve yaşamınızla ilgili umutlarınız, istekleriniz nasıl?

Kendinize, kısa zaman vadeli, küçük küçük hedefler belirleseniz bu çerçevede, ufaktan başlasanız yani, Ikigai' deki gibi.


Zihin oyunbazdır, daldan dala kondurduğu düşüncelerle yorar, bunaltır. O halde, gelin bu kez siz de onun oyununu bozun, beyninizi kandırın gerçekleştireceğiniz bu küçük hedeflerin başarı duygularıyla.

Her başarmışlığınız, sihirli bir motivasyon enerjisi yükleyecektir beyninize, size.

Böylece, hep oyunda kalabilirsiniz. Ne de olsa, 8760 saatlik bir maça çıktınız.


4- Jim Rohn'a göre, “Hayatınız, sıklıkla birlikte olduğunuz beş kişinin ortalamasına göre şekillenir.” Sizin, yakınınızda, çevrenizde, bu anlamda var olan bu 5 kişiniz Kim'ler diye düşünseniz.. Ardından da kalsın veya gitsin dediklerinizi belirleseniz mesela.

Sizin, SİZ projeniz için, destekleyici, ilham verici , ortalaması olacağın bu 5 kişiyi gözden geçirseniz, nasıl katkısı olur? Onların pozitif katkıları, yine 8760 saatlik mesainizi kolaylaştıracaktır sanki. Dönüşümün, değişimin çarklarında, mutlaka bırakılması, kalması ve yenilenmesi gerekenler olacaktır kuşkusuz.


5- Ve, kendinize bunca aksiyon içinde, mutlaka geniş zamanlar ayırmayı unutmayın. Sevdiklerinizle geçireceğin zamanlar kadar, kendinizle baş başa geçireceğiniz zamanlar.

Bazen hiç bir şey yapmadan, bazen gizli mahzenlerinize inip keşifler yapacağınız, bazense sessizliği dinleyeceğiniz. Belki, kendini dinlemek ve dinginleşmek için meditasyon, yoga da yapabilirsiniz.

Ayrıca, herkese genelde vermeye hazır olduğunuz hoş görü, şefkat ve anlayışı, bu yıl kendiniz için de, sıklıkla kullanmaya ne dersiniz?.


Enerji tasarrufu günümüzde son derece önemli olduğuna göre, başkalarını da, kendinizi de, derinden ve çok iyi dinleyin; etkin dinlemek ve duymak, anlaşılmayı da, anlamayı da kolaylaştırıyor, zaman kazandırıyor.

Hobilerinizi de unutmamalı, eğer yoksa da, mutlaka edinin bu yıl, en besleyici kaynaklarınızdan olacaktır, yaratıcılığınızı destekler.. Yepyeni şeyler öğrenmek yolunda çaba göstermek, zihin dişlilerinin aşınmış yivlerine akıtılan yağ gibidir, tazeler, onarır.


Önümüzde bomboş sayfalarıyla yepyeni bir defter duruyor, ışıl ışıl, ilham verici, umut verici. Niyetlerimiz, hayallerimiz de kalemimiz, kendimizin yeni bir hikayesini yazmaya başlamak üzereyiz.. Sayfalarını güzel AN ve ANILAR' la doldurduğunuz bir yıl olsun.


Işıkla kalın.


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Yazı: Blog2_Post
bottom of page